13 Mayıs 2018 Pazar

UNUTULAN HAYALLER ~ STEFAN ZWEIG

  
ÖZGÜN ADI: Vergessene Träume
KİTAP ADI: Unutulan Hayaller
ÇEVİREN:  Enver Günsel


 Arka Kapak: 
#alıntı👇

 " Unutulan Hayaller " , Stefan Zweig'in insanın en güçsüz yanlarını dâhiyane bir şekilde işlediği özel bir eserdir. Eseri asıl özel yapan ise devamlı intihar eğiliminde olan Zweig'ın hikâyelerde tamamen kendi iç dünyasını ve çalkantılarını aktarmasıdır. Günümüz edebiyatının en önemli eserlerinden olan " Unutulan Hayaller " , kurgusuyla okuru içine çeken eşsiz bir eser...
    Birbirinden etkileyici iki öykü yer alan bu kitapta Stefan Zweig psikoloji alanındaki birikimini ustalıkla kullanarak insanların ruhsal gelgitlerini nefes kesen bir yoğunlukla okuyucuya aktarabilmeyi başarmıştır.
1933'de Nazilerin yakmaya başladıkları kitaplar arasında Zweig'in eserleri de vardı. İkinci Dünya Savaşı esnasında yaşadığı çıkmazlar ve hayata olan karamsar bakışı nedeniyle eşi ile birlikte intihar etti.


#yorum 👇
Zweig, Bu kitabında iki öyküye yer vermiş. İlki kitabın adını taşıyan " Unutulan Hayaller ". 
Deniz kenarına yakın bir villa da yaşayan zengin bir kadın. Güneş şemsiyesinin altında, hasırdan yapılmış koltuğa rahatça oturmuş, kara gözlerini elindeki kitapta gezdirirken, hizmetkarlarından biri elindeki kartı kadına uzatır.
Kapıda bir adam kadını görmek için gelmiştir. O adam çok eski, gençlik zamanlarından tanıdığı biridir. Adam aslında kadının hiç evlenmeyeceği tipteki bu adamla neden evlendiğini sormaya gelmiştir. 
Diğer Hikaye ise ; " alacakaranlık" tır.
Bu hikaye Bir Çöküşün Hikayesi ile aynıdır. Ne bir fazla ne bir eksik. Sadece bu kitapta Alacakaranlık olarak anlatılıyor.

Açıkcası beğenmedim. 10 üzerinden 4 puan verebilirim. 

Bu arada instagram hesabımda agapi yayınlarından iki polisiye roman çekilişi var link'i buraya bırakıyorum ve katılımlarınızı bekliyorum.

Bogger whatsapp grubu için; buraya tıklayıp kayıt olabilirsiniz.

Sevgiler...

2 yorum:

  1. I love your post and your blog. I just followed you. Please check my blog and will be nice to follow back to support each other. :)

    https://minnieart.blogspot.com

    YanıtlaSil