18 Nisan 2018 Çarşamba

KORKU ~ STEFAN ZWEIG


Özgün Adı: ANGST

Kitap Adı: KORKU

Çeviren: İLKNUR İGAN#alıntı ⤵️

Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarını atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. 

Korku; insanı bilinç dışına itilmiş utanç verici deneyimlerinden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte, korkunun tasviri ve kendi korkularınıza dair tanıdık gelen söylemlerden ibaret harika bir öykü.

Zweig'in Şu ana kadar okuduğum psikolojik çözümlemeleri içeren kitaplarından en iyisi diyebilirim. Konusu oldukça ilgi çekici bir o kadar da can sıkıcı çünkü toplumumuz için aldatmak gerek erkek gerek kadın olsun hiç hoş değil. Bu nedenle konusunu sevmedim. Yapılan psikolojik çözümlemeler konuyu çok iyi tamamladığını düşünüyorum. 
Bu kitapta aldatan taraf bir kadın, üstelik mükemmel bir eşi ve iki çocuğu, mutlu evliliği olan bir kadın...
Eğer yakalanmasaydı aldatmaya devam edecekti ama yakalandığı için içindeki suçluluk duygusu ve korku psikolojisi günden güne içini yiyip bitiriyordu. 
 Kitabın sonunu beni çok şaşırttı. O kadar güzel sonu bağlanmış ki hiç tahmin bile edemedim. Bana biraz Ahmet Ümit'in romanlarındaki sürpriz sonlarını anımsattı. 
Zweig'in okumanız gerek kitapları arasında benim için şu an 1 numarada yerini koruyor. 


Sevgili okur, yüzünden gülücük elinden kitap eksik olmasın. 😊😊😊

2 yorum:

  1. Bende çok satanlar listesinde görüp aldım. Güzel kitap. Tavsiyeniz için teşekkürler

    YanıtlaSil
  2. Çok satanlar listesinde görüp almıdım . Gerçekten güzel bir kitap . Tavsiyen için teşekkürler

    YanıtlaSil