15 Nisan 2018 Pazar

Bir Çöküşün HikayesiÖzgün Adı : GESCHICHTE EINES UNTERGANGS
Çeviren: REGAİP MİNARECİBu son derece çarpıcı Çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız Sarayı'nda epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Mademe de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya'ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı var oluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikanesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris'teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.


Zweig 'ın bu öyküsünde yalnızlığın her bir zerresine kadar hisseden bir kadın karşımıza çıkıyor. Zamanında; güçlü, iktidar sahibi, ilgi ve hayranlık duyulan biriyken bir takım nedenlerden ötürü makamından ve yaşadığı şehirden sürülüyor. Gönderildiği yerde ( Normandiya ) parasından, hizmetçilerinden ve uşağından başka kimsesi yok. Normandiya ' da ilgisini genç bir oğlan çeker. Mademe de Prie ' ye duyduğu utangaçlık, mahcupluk kadının hoşuna gidiyor ve genç oğlanı yanına sekreteri olarak alır. gel zaman git zaman kadın oğlana (ilgiye ), oğlan ise zenginliğe alışır ve birlikte yaşarlar.
Madame de Prie' nin egosu oldukça kaf dağında olduğu için her fırsatta genç oğlanı aşağılar. Kadın, genç oğlanı evinden kovar. Yalnız kalan Prie, eski günlerindeki gibi evinde partiler düzenler her gün her gece misafirler evine akın eder ama kimse Prie ile ilgilenmez onlar sadece bu şatafatlı hayatı merek ettikleri için oradadırlar. Prie bunu fark edince kendini daha da yalnız kaldığını görerek artık yaşamanın ona zevk vermediğini anlar ve verdiği davetlerde ilgili bir tarih açıklayarak çekmeye çalışır. Ama yine istediği gibi olmaz. 
Ve belirlediği tarih Madame de Prie' nın intihar edeceği tarihtir.


Zaman kaybı asla değil, ben pek sevemedim hikayeyi Madame de Prie ye biraz gıcık olduğum için olabilir.

Bol gülücüklü, Mutlu haftalar 😊😊😊😊
2 yorum:

  1. Ben de size bol gülücüklü günler diliyorum. Blogunuzun izleyicisi oldum. Siz de benim gülelim gülüşelim blogumu izlerseniz sevinirim. Dost selamlar.
    www.erhantigli.blogspot.com

    YanıtlaSil