6 Ağustos 2017 Pazar

Kayıp Aranıyor


Riyakarlık aşağılığın en son haddidir. Sahiden iyi insanlar,kötüler hakkında laf söylemezlerdi. (...)Riyayı kaldırırsanız mesele yoktur, kötüler hemen saflarına iyiyi alıverirler. Önemli olan kötülüğü iyilikle beraber ortadan kaldırmaktır. O zaman insanlık denilen şey kafasını kaldırır: Durum bakalım, der,' biz de varız.'"


Roman kahramanları;Cemal,Nevin,Özdemir,Kolsolos Vildan Bey,Biletçi Çocuk ve Kamarot İrfan

Nevin yaşadığı yerde herkes tarafından sevilen biridir.Mahallenin koca yürekli ablası,herkesin derdini dinleyen,sohbet eden,onları anlamaya çalışan bir insandır.
Babası eski konsolos olmasıyla, hayatı rahat ve bolluk içinde geçmiştir.

Her yerde olduğu gibi burada da kötü niyetli,çekemeyen insanlar var.
Nevin kendini insanlara iyi tanıtmasına rağmen kötü niyetli insanlar bir kıvılcımına bakar ve bir anda o iyi kavramı gider kıvılcım aleve dönüşür. Kamarot İrfan'ın sözleriyle insanlar Nevin 'in onunla bununla kahvede sürttüğünü konuşmaya başlar.Bunun üzerine babasının onu çok şımarttığını düşünürler. 
Kocası Özdemir, Nevini pek sevmemiştir. Özdemir, Nevini gerekli bir eşya gibi görmüş ve bulamayınca tedirgin olurken,Nevin'de kocası Özdemir'i yanında bulamayınca tedirgin oluyor.
Bunun üzerine Nevin,Özdemir'de bu muameleyle karşılaştığı için balıkçı Cemal'le dolaşmaya başlar.
Nevin,Kocasından boşanmayı düşünür ve boşanma işlemleri için Ankara 'ya gider.Boşandıktan sonra tekrar İstanbul'a dönen Nevin, yaşadıklarından artık çok bunalmıştır ve huzuru aramaktadır.

Bunda kayıp olan ne derseniz Nevin kayıp! Çünkü babasına bir mektup bırakıp her şeyden uzaklaşmak için bir trene atlayıp izini kaybettiriyor ve hiç bir şekilde Nevin'den haber alınamıyor.
Sait Faik'in okunmaya değer Romanlarından biri Gönül rahatlığıyla alıp okuyunuz.
Tavsiyemdir.🙂