18 Ocak 2019 Cuma

İlk Mülakat Deneyimim

Sevgili Okur,

Hayatımda en çok heyecanlandığım anlardan bir tanesiydi. Ee ilk iş ( staj ) mülakatı olunca benim için yeri ayrı neden mi ?
Şöyle ki mülakatlarda hep zorlarlar, ayy  gıcık bir ik'ya ( insan kaynaklarına )   denk geldiysen kesin o iş olmaz diye hep korkutmuşlardı.
Birde şu kalıplaşmış sorular vardır:
5 yıl sonra kendini nerede görüyorsun?
Neden bu şirket ? …. vs.
Hiç iş tecrübesi olmayan biri için ( ben ) bu soruları cevaplamak oldukça zor, çünkü henüz ne gibi bir potansiyelim olduğunu bilmiyorum. Neler yapabileceğim, yeteneklerim konusunda ufak fikirim var ama sergilemek için fırsatım yok. Kendime güveniyor muyum ? Kesinlikle güveniyorum.
Neyse konudan çok sapmayıp devam edeyim.
ik ile önce cv üzerinden ik'nin merak ettiklerini açıkladım. Bu aşamada çok heyecanlandım, kendimi  eğer karşınızdaki sizinle ilgileniyorsa ve merak ediyorsa anlatmak zordur, ama istediğim bir iş olduğu için severek açıkladım.
Kurslar, sertifikalar derken konu bloğuma geldi. Dünyaya tek bırakabileceğim şey buradaki düşüncelerim olduğunu söyledim, yani dünyaya benden bir iz bırakıyorum dedim.
Çok hevesle gittiğim görüşme olumsuz sonuçlanmasına rağmen azıcık üzüldüm, çünkü ceplerim boş çıkmadım. Benim için tecrübe oldu.
Umarım bu hayatta bende varım diyebileceğim nice iş fırsatlarım olur.

Sağlıcakla kal...


14 Ocak 2019 Pazartesi

Sen Benim Kim Olduğumu Biliyor Musun ?

Sana başımdan geçen bir olayı sana anlatmak istiyorum.
Her gün 30-40 dakikalık yürüyüşler yapıyorum.
 Bu gün yine öğleden sonra hazırlandım çıktım dışarıya, kulağımda kulaklık var,  düşüncelere o kadar derin dalmışım ki birinin omuzuma sertçe çarpmasıyla fark ettim dünyadan koptuğumu. Çarpmanın reflesiyle kulaklığı çıkarıp özür dileyecektim ki ona fırsat kalmadan ' SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN ? ' karşılaştım. ( N'oluyor ya diye aklımdan geçirirken. ) Meğerse kavga eden iki kişinin arasında dalmışım farkında değilim.  
Kavga dediysem de tabi ki yumruk yumruğa değil  laf dalaşı. Ev sahibi iki senedir kiracısını evden çıkarmak istiyor kiracıda çıkmıyormuş. Kiracı, ev sahibine sen kimsin? , benim kim olduğumu biliyor musun? vs...  söylemlerde bulundu.
Durup biraz izledim olayı nasıl çözümleyecekler diye, çözemediler ev sahibi kadın olunca mecbur U dönüşü yapmak zorunda kaldı çünkü karşısındaki erkek tehlikeli biri belliydi. Birbirlerine tehdit etmekten orta yolu nasıl bulacaklardı ki zaten.
Kavgalarda en çok duyduğumuz laf kim olduğumu biliyor musun? Eee yani ?  
İster mafya babası ol, ister milyarder, ister trilyoner benim için önemli değilsen kim olduğun beni ilgilendirmez.
Bu olay hakkında aklıma takılan şeyler oldu. İnsanların artık birbirine ne anlatmak istediğine ne de ne söylemeye çalıştığını tahammül edemeyip, dinlemeden, anlamadan kesin hüküm vererek cevap veriyorlar. 
İnsanoğlu!! ne zaman bu hala geldik gerçekten merak ediyorum.
İnsanlığa dair artık ben ümidimi yitirmeye başladım. Belki de robotların yerimizi alması zamanı geldi.

İyilikle kal...