29 Temmuz 2017 Cumartesi

Hakkımda

Aslında kendimi anlatmayı pek sevmem, bu yazıyı yazmak benim için bir hayli zor olacak.
Blogumu açalı 3 ayı geçmiş ancak ben yeni düzenlemeye başladım.
Hayatta herkes var olma amacını arıyor ve ben de onlardan biriyim.
İnsanlar, çevrelerindeki insanlara; kötülük yapmaya, nefret etmeye, kötü söz söylemeye, arkalarından iş çevirmeye bayıldıkları için vaktimi daha çok burada, sizden gelen mesajlarla ve kitaplarımla geçirmeyi seviyorum. Ruhları kirli insanlardan kaçmak için blogumu açtım... Kendimi en iyi ve rahat hissettiğim yer bu blog, sizlerle paylaşmak istediğim çok şey var..
Blogumun simgesi gibi sevgiyi, samimiyeti, doğallığı seviyorum. Sonuçta hepimiz aynı geminin yolcusuyuz bu nedenle cakas atmanın manası yok.

Okumayı gerçekten çok seviyorum. Sadece kitapları değil her şeyi okumaya gayret ediyorum. Her şeyi empati kurarak düşünmeye çalışıyorum.
İnsanlar hayalleri kadar vardır hayatta, zaten hayalleri yoksa o kişide yoktur. Yani hayatta hep mutsuz olur. Mutsuz insanlardan uzak durmaya çalışıyorum bu en iyi arkadaşım olsa bile. Çünkü mutsuzlar illaki sizi de mutsuz edebilmek için gereksiz çabaya giriyorlar.

Örneğin bir ağaç düşünün, Elma ağacı olsun. Ağacı diktiğimizden beri eğer iyi bakarsak haftalar, aylar, mevsimler, yıllar yani zaman geçtikçe her dönemde biraz daha büyüyüp, meyve veriyor. Geriye dönüp baktığımızda dönemlerini verimli geçirmiştir. İşte ben de geriye dönüp arkama baktığımda boş değil dolu görmek istiyorum. Belki de bütün çabam bunun içindir.

Hadi tanışalım, ben Rabia ama siz beni GREDİTALE olarak bilin sohbet, sevgi ve samimiyet içinde...
Son olarak en büyük hedefim hafızalarda " çok iyi bir İNSANDI " olarak kalabilmek.

Sevgiyle kalın 😊😊😊27 Temmuz 2017 Perşembe

Kar Kokusu

Herkese Merhaba,

Bir Ahmet Ümit romanıyla yine sizlerleyim. Genel bilgileri şöyle vereyim.

                       Yazar: Ahmet Ümit
                        Yayınevi: Everest yayınları
                        Sayfa Sayısı: 288

İlk 1998'de yayımlandı Kar Kokusu.
Benim şuan elimdeki Ekim 2016 yılına ait 18.basım 
Kar kokusu Ümit'in okuduğum romanları arasından 4. sırada 5/3 puan veriyorum.

Türkiye'de 1980 darbesi sonrası Moskova'ya uluslararası bir okula eğitim için gönderilen  TKP 'li bir grup Türk öğrencileri arasında geçen olay ele alınmış.
Olay, grupta bir köstebek olduğu öğreniliyor ve ardından cinayetin işlenmesiyle başlıyor.
Olay karakterlerin tek tek KGB ajanları tarafından sorgulanıyor.Ve cinayetler gün ışığına nihayetinde çıkıyor.
Roman her ne kadar siyasi içeriği ağır olsa da, romanı okuduğunuzda polisi-gerilim türünde olduğunu anlaşılıyor.
Yarı otobiyografik bir roman olmasıyla karakterlerin iç dünyalarına misafir oluyoruz.Bu bölümler biraz sıkıyor ve merak duygusunu diğer romanlara göre uzaklaştırıyor.
Asla zaman kaybı değil,okumanızı tavsiye ediyorum.


Okuduğunuz Ahmet Ümit romanlarını,yorumlarınızı.fikirlerinizi bekliyorum.
Sevgiler 😊
24 Temmuz 2017 Pazartesi

Örneklerle Kolay Ekonomi

                                       Herkese merhaba,
ekonomi

Bu gün sizlere Türk Edebiyatı değilde farklı bir dalda ki İş Dünyasına ait olan bir kitaptan bahsedeceğim. DR. Mahfi Eğilmez hocamızın kaleme aldığı Örneklerle Kolay Ekonomi tanıtım bülteninden biraz bahsedeyim;
'' Kitabın amacı, ekonomiyi en basit haliyle ve okuyan herkesin anlayabileceği,yazılanları ve tartışılanları rahatça izleyebilmesini sağlamakla sınırlıdır. ''
Hayatımızın her anında ekonomi var bu herkes için geçerlidir.
Ekonomi; Arapça karşılığıyla İktisat, özünde Tasarruf anlamına gelir.
İİBF bölümlerinde okuyan herkesin bu kitabı okuması gerektiğini düşünüyorum.Çünkü bende İİBF Ekonometri bölümü öğrencisi olarak okuduğumuzun bölümlerin ne olduğunu kavrayamadan mezun olabiliyoruz. Çok insan tanıdım ve ders aldım böyle olmayacağım diye.
Kitap yalın bir dille yazılmış,sade bir anlatıma sahip ve hiçte sıkıcı değil. Hani İş dünyası türü sıkıcı denir ama tam dersi renkli, sade tasarımıyla sıkılmadan akıcı bir şekilde öğretici anlatımıyla konuya hakim olabilirsiniz.
Sözün kısası,ekonomiyi öğrenmek isteyen, TV programlarında konuşulanları anlamak isteyen,arkadaşlarınızla sohbet ederken konuya uzak olmamak isteyen herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edeceğim bir kitaptır.