4 Ocak 2019 Cuma

Bugün Neyi Merak Ettim ?Bugün neyi merak ettim serimin ilk yazısını yazmaktayım. Her gün bir şeyleri merak edip bilinçli ya da bilinçsiz öğreniyoruz. Buraya çok girmeden. Bu fikir nereden geldi ? Diye sorup hemen açıklayayım sıcacık limonlu çaylarımızı elimize aldık kardeşim ile pencerenin yanındaki koltuğa sokulup bir başına ben, diğer başına kardeşim koltuğa yerleştik. Birbirimize günün nasıl geçtiği özetini anlatırken bir an pencereden dışarı bakmak geldi içimden. Belki sana sıradan gelebilir ama bende merak uyandırdı. Ağaçların yaprakları dans ediyordu, ve bunun nedeni de rüzgar olmasıydı.
Rüzgar olmayı merak ettim. Sorgusuz sualsız esmek nasıldır ? Geçtiğin yerlerden bir selam almak nasıldır? Özgürce istediğin yere gitmek nasıldır? Merak ettim işte. Hayal edince güzel bir gis ama yerde olup rüzgardan şikayet edenleri düşününce duraksadım. Soğuk, buz gibi bir havada rüzgar olmak hoş olmazdı. Yeryüzündeki insanların benim yüzümden üşüyüp hasta olmalarını istemem. O zaman bende ılık rüzgar olurdum. :) Zarar vermeyeninden.

Demem o ki her şeyi merak etmeli insanoğlu, ben insanım deyip böbürlenmemelidir. Bak bir rüzgar olayım dedim yeryüzündeki üşüyen insanlar geldi aklıma.
Öeraktan kastım başkasının hayatı değil ha bu bizi ilgilendirmez. Bizi kendimiz ilgilendirir. Kendi duygu ve düşüncelerimizden sorumluyuz.
Sen mesajı aldın zaten çok uzatmadan gidiyorum.
İyi geceler sana :)

Bugün merak ettiklerini yorum olarak bırakabilirsin. Bizi biligilendirmiş olursun hem.
Sevgiyle kal :) :)

2 Ocak 2019 Çarşamba

Erzincan - Kemah Tuzu Tesisleri Gezisi

Merhaba, Yaz tatili ganimetlerinden biraz memleketimi tanıtayım :)

Erzincan, Türkiye'de Doğu Anadolu Bölgesi'nde Erzincan ilinin merkez ilçesidir. Şehir tarihte Mengüceklilere başkentlik yapmıştır.


Gümüşhane, Bayburt, Tunceli, Erzurum, Elazığ, Malatya, Bingöl ve Sivas'a sınırı bulunan şehrin Gümüşhane, Bayburt, Erzurum, Tunceli ve Sivas'a doğrudan ana karayolu ile bağlantısı bulunmaktadır. 11.903 Km2 yüzölçümüne sahip Erzincan, karasal iklimin hakim olduğu bir il olmasına rağmen bölge illerine kıyasla ılıman bir havaya sahiptir. Bu sebeple bölgede narenciye hariç hemen hemen her türlü meyve yetişmekte olup, tarım gelirlerinin önemli bir kısmını meyvecilik oluşturmaktadır. 
Fırat nehrinin önemli bir kolu olan Karasu Nehri Tercan ve Erzincan ovalarının sulanmasında büyük katkıya sahiptir. Ayrıca Karasu'yu besleyen küçük dere ve çaylar bölgenin sulak bir yapıya sahip olmasını sağlamaktadır. Kurulan ve kurulması planlanan sulama maksatlı barajlar de buna katkı sağlamaktadır.

Kemah, Erzincan'ın 9 ilçesinden biridir. Eski adı Gamakha olan Kemah; Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Fırat Bölümünde kendi adını taşıyan bir boğazın güneybatısında yer alan engebeli bir arazide denizden 1053 metre yükseklikte kurulmuş olup, 2354 km²'dir. İlçe, Erzincan şehir merkezine 50 km uzaklıktadır. Meşhur Kemah Tuzu da burada üretilmektedir.
Tuz Havuzları

Kemah Tuz, doğal tuzlu su çözeltisini yaz aylarında doğal buharlaştırma yöntemi ile kristalize edilerek üretim yapan, doğal yapısını bozmadan üretim yöntemi ve teknolojisini sürekli güncelleyerek ve geliştirerek üretimine devam eden Ülkemizin önemli tuz üretim ocaklarından bir tanesidir.
Aşağıda kendi kameramdan çekim bırakıyorum. Yolunuz düştüğünde hem ücretsiz gezebilirsiniz hem de uygun fiyatta sağlıklı tuzunuzu alabilirsiniz.

https://youtu.be/91f3COfJVhk

30 Aralık 2018 Pazar

Hoşgeldin 2019 😇Güle güle 2018 👋ve kocaman bir coşku ile HOŞGELDİN 2019 🙋

Heyy yeni yıl planları, hedef listeleri yapıldı mı ?


Ben bu ritüeli her yıl yapıyorum %80 gerçekleşiyor benden söylemesi. :) Yapılan listeleri şöyle görebileceğin bir yere de asıyorsun ki unutmak imkansız olsun diye ohh gelsin başarılar, paralar...

Biliyorum her yıl yeni umutlarla başlayıp, yeni hayallere ve umutlara sarılıyorsun. Hayatın getireceklerini bir coşku ile kabul ediyorsun.Ama karşılaştığın her olumsuz olayda üzülüp, umutsuzluğa kapılıp vazgeçiyorsun. Vazgeçme üstüne gittiğinde onunda sana geldiğini göreceksin. :)
Yeni yıl listemi şuraya bırakıyorum belki sende buna benzer bir liste yapmak istersin.
 2019'da hedefler, yapılacaklar


Sosyal sorumluluk projelerinde yer alınacak

60 adet hikaye/roman okunacak
Bütün derslerden geçilecek
Yeni bir iş bulunacak
Karadeniz turu yapılacak
Daha aktif içerik yazmak
Yazılarımın çok okunması ve paylaşılması
.
.
.
Bu yıl senin yılın olması dileğiyle....😇
                                   Musmustu Yıllar 💓