18 Ocak 2018 Perşembe

Satranç-STEFAN ZWEİG/ Schach-STEFAN ZWEİG

 
Yazar:STEFAN ZWEİG
SAYFA SAYISI: 78
YAYIN EVİ: TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI
Özgün Adı : SCHACHNOVELLE
ARKA KAPAK:

Stefan Zweig,çok geniş bir psikoloji birikimini eserlerinde bütünüyle kullanmış ender yazarlardandır. Onun dünya edebiyatında bir biyografi yazarı olarak kazandığı haklı ünün temelinde de bu özelliği,yani yazarlığının yanı sıra çok usta bir psikolog olması yatar.
Satranç,Zweig'ın psikolojik birikimini bütünüyle devreye soktuğu bir öyküdür ve bu öykünün baş kişileri,tamamen yazarın biyografilerinde ele aldığı kişileri işleyiş biçimiyle sergilemiştir.

Zweig ölümünden hemen önce tamamladığı birkaç düzyazı metinden biri olan satranç'ı kaleme aldığı sırada,karısı Lotte Zweig ile birlikte göç ettiği Brezilya'da yaşamaktaydı.
Satranç'ta da ,olay yeri olarak New York'tan Buenos Aires'e gitmekte olan bir yolcu gemisini seçmiştir. Bu gemide tamemen rastlantı sonucu karşılaşan üç kişi;yeni dünya şampiyonu Mirko Czentovic,sıradan bir satranç oyuncusu olan anlatıcı ve bir zamanlar çok usta bir satranç oyuncusu olan,ama hayli zamandır satrançtan uzak kamış bulunan Dr.B.,öykünün aktörleridir.

15 Ocak 2018 Pazartesi

Denemelerim 2 / Trials 2

Merhaba sevgili okur,

Zamanında çok sevdiğim birisi bana böyle söylemişti;

"İnsanlar içinde en sessiz sen olmalısın. Ol ki varlığın anlaşılmasın.Ol ki hayat sana oyunlar oynamasın. Ve ol ki aşık olduğunda susabilir,sessiz kalabilirsin. Çünkü sen susmaya ve sessiz kalmaya çoktan alışmışsın."


Ama gözden kaçırdığı bir şey var. İnsanlar susmayı alışkanlık edinmez, tercih eder. Çünkü, karşı tarafın duymak istediğini değil de içinden geleni dile getirdiği için bu nedenle karşıdaki duymak istediğini duyamayınca çılgına döner ve o susmaya alışmışsın dedikleri kişi yaşamdan dışlanır.

Ya da bazı insanlar gözleriyle konuşur tıpkı benim gibi, hayat bizim gibiler için bir hayli zor.

Aslında her şey dinleyip, anlamaktan geçiyor.
Günümüz insanı karşısındaki kişiyi dinlemeye bile tahammülü yok iken nasıl anlaşılmayı düşüyor bunu henüz ben çözemedim.
Önce karşımızdakine saygı gösterip dinlemeliyiz, ne hissettiğini ve ne anlatmaya çalıştığını, sonra yapmacık olmamalı insan doğal, içten ve samimi...

😊
İnstagram: @greditale takip edebilirsiniz.
Sevgilerimle...