17 Ağustos 2017 Perşembe

Atatürk Ve KitaplarAtatürk, bir devlet ve asker adamıdır. Aynı zamanda bir düşünce ve fikir adamıdır. Atatürk'ün yaptıklarında derin düşünce, analiz ve sentez vardır. Bunun da alt yapısında hayatı boyunca alışkanlık haline getirdiği okuma tutkusu yatıyor. Atatürk'ün kitaplarla olan dostluğuna etrafındakiler hayranlık duymuştur. Hatta Atatürk etrafındakilere " Eğer kitap okumasaydım, yaptıklarımın hiçbirini yapamazdım" demiştir. 

Atatürk, Voltaire, montesguieu, Rousseau gibi düşünürleri hem okuyor hem de arkadaşlarıyla kitaplar hakkında tartışıyordu.

Mustafa Kemal görevi dışında kalan zamanını da okuyarak değerlendiriyordu. Atatürk'ün okuma sevdası öğrencilik yıllarına ait değildi okumaya cephede de devam ediyordu. Sadece Türk yazarları değil,yabancı yazarları da okuyordu

Atatürk'ün okuduğu bilinen kitap sayısı 3997 bu kitapların 1741 iki Çankaya Köşkü'nde , 2151 Anıtkabir'de 102 İstanbul. Üniversitesi kütüphanesinde 3'ü Samsun gazi il halk kütüphanesindedir.


Yazdığı Kitapları

 1. Medeni Bilgiler
 2. Arıburun Muharebeleri Raporu
 3. Atatürk'ün Hatıra Defteri
 4. Mustafa Kemal Atatürk'ün Karlasbad Hatıraları
 5. Zabıt ve Kumandan İle Hasbıhal
 6. Cumalı Ordusu
 7. Takımın Muharebe Eğitimi
 8. Geometri
 9. Taktik Meselenin Çözümü ve Emirlerin Yazılmasına İlişkin Öğütler
 10. Bölüğün Muharebe Eğitimi
 11. Taktik Tatbikat Gezileri
 12. Nutuk(söylev)

14 Ağustos 2017 Pazartesi

Temel İlk Yardım

İlk yardım nedir?

 Bir olay ya da olay anında sağlık personeli olay yerine gelinceye kadar;
 • ilaçsız 
 • mevcut araç gereçlerle yapılan ilk müdahaledir 
 • acil tedavi değildir 
 • amaç tedavi etmek değil ilk müdahaleyi yapmaktır.
Uygulamaları  'KBK '

Yani koruma,bildirme,kurtarmadır. 

 1.  Koruma:kendi can güvenliği hastanın can güvenliği olan yerin güvenliğini sağlanmalıdır
 2. Bildirime: Obez,aşırı kilolu olduğu 112'ye bildirilmelidir. Kaç hasta olduğunu, tahmini yaş, cinsiyet, kimlik bilgilerini mutlaka 112 görevlisine söylenmelidir.
 3.  Kurtarma: Doğru ilk yardımı uygulanmalıdır burada kişi ilk yardımcı değilse bunu yapmamalıdır.
Bilinç Düzeyi
Yetişkinlerde ve çocuklarda omuzlarını vurarak iyi misin? 
bebeklerde ise, ayak topunun altına vurarak tepki vermesini bekliyoruz

Nabız Alma Bölgeleri 
Hasta/yaralının başı düşmüşse şah damarından nabız alınabilir. Diğer bölgeler ise el bileği arteri, alın kemiği arteri, kasık atar damarı, koltuk altı atar damarlarında nabız alına bilir.
Hava yol açıklığı nasıl açılır?
Bir eli alnından baş geri çene yukarı pozisyonu (Çene elle yukarıya doğru 90 derece açı olacak şekilde kaldırılır.)
Sert ve düz zemin üzerinde yapılması uygundur.
Bak - Dinle - Hisset Yöntemi

 • 10 saniye süreyle değerlendirilir 
 • göğüs kafesinden sonum hareketlerine bakılır bunun için kulağı hastanın ağzına yaklaştırılır 
 • solunum yoksa derhal yapay solunuma başlanır. 

Haftaya sağlık köşesinden görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın :)

13 Ağustos 2017 Pazar

Açılmamış Kanatların Büyüklüğü Bilinmez

Mümin Sekman⇒ LİMİT SİZSİNİZBu hafta tekrar Mümin Sekman kitabıyla karşınızdayım.

Bu kitap diğer kitaplarından biraz farklı,tabiki birbirinden etkileyici örnekleriyle,Çin atasözleri,hint edebiyatından Antik orta çağ kültürüne kadar yolculuk yaptırıyor.Ama ana tema Başarı üzerinedir.

'Güçlü tutkular insanı aceleci yapar. Tutkuların en son öğrendikleri başarı dersi sabırla beklemektir!' Diyen yazarımız hata yaparak başarıya gidildiğini vurguluyor.
Sınırlarımızı zorlamadan gerçek kapasitemizi öğrenemeyiz.Ve bazen sınırlarımızı zorlamak acı veriyor olsa da sonuçta bu acı bizi büyütür. Yani uçarken yere çakılmakta uçmanın bir parçasıdır.Ama kuş düştü diye uçmaktan vazgeçmiyor değil mi ?

Yazar başarının; tutkudan,teknikten ve cesaretten kaynaklı olduğunu vurguluyor ve ben de buna katılıyorum.Bu hayatta risk almak gerekir.Çoğu insan hata yapmaktan korktuğu için böyle bir şeye yeltenmez halbuki,hata yaptığımızda yeniden cesaret ederek o işi en iyi şekilde yapmaya çalışırız.Yani limitimizi olabildiğince zorlarız.

Hiç kimse limitsiz değildir.Şu anki limitlerimizle bu kadar başarabiliyorsak, kendimize eklemeler yaparak, aklımıza akıl ekleyerek, cesareti,tutkumuzu alevlendirerek ve tekniği güçlendirerek daha başarılı olabileceğimiz den bahsediyor. 
Kitap kısaca kendinizi bulmaya davet ediyor.Anlatım ve yazım yönünden romanlaştırılmış gibi geldi.Kişisel gelişim kitaplarında romanlaştırılmasını pek sevmiyorum nitekim bir kılavuz olarak görüyorum.Kitap kolay anlaşılır,sade bir dile sahip. Sıkıcı değil verdiği örnekler tam yerinde ve okunmaya değer.

Alıp okuyabilirsiniz tavsiyemdir.