15 Şubat 2018 Perşembe

Gerçek Hikaye -- True Story

Merhaba 🙋 ,

Bu gün bir film önerisiyle geldim. 

Filmin adı " Gerçek hikaye"   " True story " . 2015 yapımlı, dram, gizem türlerinde bir filmdir. Filmin konusu şu şekilde; Michael Finkel isminde bir yazar New York Times dergisinde çalışmaktadır. Sıradan bir haber geçiren yazar, gazetede okuduğu bir haber karşısında oldukça şaşıracaktır. Haberin içeriği ise Longo isminde bir adamın bütün ailesini öldürerek kaçak durumda olması ve Meksika'da yakalanmasıdır. Bunun daha beteri ise adamın kimliğini değiştirerek kendisini Michael Finkel olarak ortalarda gezmesidir.

Michael, yapmış olduğu bir haber neticesinde açığa alınıyor ve kendini kurtarmak için bir nevi özür niteliğinde Longo'nun hayatını araştırmaya başlıyor. Michael, Longa' nın görüş günlerine giderek arkadaş oluyorlar. Michael'ın asıl amacı Longo'nun hikayesini haber yaptı ama ilgisini çekinde kitap yazmaya karar veriyor ve yazıyor.

Longo, aslında yazarlığa yatkın, yetenekli, yazmaya hevesli biri olmasıyla Michael'in yazarlığını kullanıyor.

 Longo, ailesini öldürdüğünü itiraf etmesiyle ıslah edilmesi için özel bir hapishaneye gönderiliyor. 


Bu film gerçek bir alıntı olması çok ilgimi çekti. Filmin sonunu söylemeyeceğim. Ama çıkardığım şey ne durumda olursan ol istediğin şeyden vazgeçme, teker ki emek ver ve otur izle.


14 Şubat 2018 Çarşamba

İçindeki Güce Kulak Ver- Deneme 3/1
Merhaba Sevgili okur,

  Bu yazıyı bir önceki deneme yazımın devamı olarak görebilirsin. Çünkü anlatacaklarım onlarla bağdaşıyor aynı zamanda elimden geldiğince olayı hikayeleştirerek anlatmaya çalışacağım.

Bundan tam 10 yıl önce küçük bir kız çocuğuyla tanıştım. İçi kıpır kıpır, gözleri ışıl ışıl, pırıl pırıl bakan bir kız çocuğu ama gel gör ki bir o kadar bastırılmış içine kapanık, sakin ve pasif. Halbuki dudaklarında biriken sözcükleri gözleriyle anlatıyordu. Onu kimse duymuyor ve görmezlikten geliyordu. İçinde hep büyük bir boşlukla büyüdü. Küçük kız artık 18 yaşına geldi ve kendi ayakları üzerinde durmaya başlamıştı. Hala aynıydı değişen hiçbir şey yoktu ve bu durumdan o kadar bunalmıştı ki değişiminin zamanı geldiğinin farkındaydı. Ama değişim için ne yazık ki cesareti yoktu. Çünkü; bastırılmış, pasif kalmış, çevresi tarafından hiç değer görmemiş biri nasıl cesaretli olabilir ki ?

Cesaretsizliğinin üzerinden aylar geçti. Ama içinde ukde kalan bir şey vardı "değişmek" evet artık değişmek istiyordu. İçinde ki gücün yavaş yavaş farkına varmıştı. Sadece bir kıvılcım gerekiyordu.  kıvılcım; sevilmek ,değer görmekti ve bir kişi o na değer verdiğini göstererek onun hayatını değişti. Artık yapmak istediklerini, söylemek istediklerini, hayallerini, umutlarını kimseye hesap vermeden gerçekleştirme cesaretine erişmiş. Ve etrafındakiler onu hayranlıkla seyreder olmuş.

Belki de o kişi bu hayatı değiştirdiğinin farkında bile değildi ama kahramanımız değişimine neden oldu.

Evet herkesin istekleri, hayalleri, arzuları farklı olabilir. Yeter ki içimizdeki gücün farkına varıp, ona kulak verelim.

13 Şubat 2018 Salı

Yaşamı Erteleme ! / Deferment Life Deneme-3/0


   

Hayat o kadar garip ki her an ne olacağını, ne yaşayacağımızı kestiremediğimiz gibi önümüze getirdiği imkanları, fırsatları şaşkınlıkla izlemekten kendimizi alamıyoruz. Önemli olan imkan ve fırsatlar doğru değerlendirmek.

" Sen değiştiğinde, talihin de değişir. " Portekiz Atasözü

Hani bazen duygu geçişlerimiz olur ya ben hayatı ve yaşamayı duygularımıza benzetiyorum.
Bir çok insan değişmek için can atarken içten içe korkuyor.

" Artık değişmeyecek hale geldiğin zaman, bitmiş sayılırsın. " Bruce Barton

 Ben yıllardır değişmeyi ertelemekten hedeflerime kavuşmak yerine uzaklaşıyormuşum da haberim yokmuş. Sen benim gibi yapma eğer bu yazıyı okuyorsan şu an ertelediğin her ne varsa onu gerçekleştir.Bak gör daha mutlu olacaksın.

" Dünyayı değiştiremiyorsan, dünyanı değiştirirsin. Hepsi bu. " Stefan Zweig


Her şey senin elinde erteleme harekete geç.!


" Değişim, ancak içeriden açılabilen bir kapıdır. " Terry Neil" Sen dünyasın; o yüzden sen değişirsen, dünya değişir. " Osho