27 Mart 2019 Çarşamba

Kütüphane Haftamız Kutlu Olsun

Selam sana kitap dostu,

İlk okuduğun kitabı hatırlıyor musun?

12 yaşındaydım sanırım ve ilk kitabım " ormanda tek başına " macera kitabıydı.
Bir çocuk  ormanda kayboluyordu ve hayatta kalma mücadelesini anlatıyordu. Yeşil bir cilti vardı. O kitabı kaybettim taşınmalardı derken sahip çıkamadım.
Günümüzde de umarım hala hazırlanıyordur. İlk ve orta okullarda pano hazırladık.
Resim öğretmenleri, ağaç ve kitap şeklini kartonlara çizerlerdi  bizde onlara konuşma balonu yapar süslü laflar yazardık. Heygidi günlerr...
Rengarenk olurdu o panolar.

Kitap okuma alışkanlığımı ilk üniversite 1. sınıfta edindim. Sanırım bir anda o kadar insanı görünce kaçmak için bir yer aradım ve en güzel yeri buldum. Bu vesileyle bir çok yazar ve kahramanlarla tanıştım. En yakın arkadaşlarım oldular. Son 1 sene ağır ders kitaplarım arkadaşım oldu hele ki şu an vize sınavı dönemim de :)

Okumak, bakış açısını ve kelime dağarcığını gelişmenin en etkili yoludur.
Ve inananın okumaya başladığınızda fark edeceksin değişimi.


Kütüphane haftası, Türkiye'de mart ayının son pazartesi günü ile başlar.
Bahar esintisiyle gelen bu güzel havalarda kendini nerede huzurlu hissediyorsan orada beş on sayfada olsa okuma seansı yapmalısın. Çok iyi geliyor.

Yukarıda sorduğum soruyu tekrar sorayım.
İlk okuduğun kitabı hatırlıyor musun ?
 Yorum yazarsan Kitap listesi oluştururuz.

Sevgiyle Kal 😊😊😊


42 yorum:

 1. cin ali:)) o sayılır mı ki acaba...

  YanıtlaSil
 2. İlk okuduğum kitap Gülten Dayıoğlundan Sıcak Ekmek kitabıydı. Kitaplar candır can...

  YanıtlaSil
 3. Sanırım ilk okuduğum kitap cin Ali ve berber fil kitabıydı. Hatırladığım kadarıyla cin Ali serisi ile başlayan kitap maceram günümüze kadar geliyor. Tüm kitapseverlerin kütüphane haftası kutlu olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cin Ali yi merak ettim okumamıştımda bakacağım ona :)

   Sil
 4. Tüm okumayi sevenlerin kütüphane haftasi kutlu olsun. Kitapsiz kalmayalim 😊

  YanıtlaSil
 5. Umarım herkes sizin gibi kitap okuma alışkanlığı kazanır. Çünkü kitaplar keşfedilmemiş dünyalar gibidir. Çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yeni diyarlara ufak yolculuklar yapmak harika bir duygu :)

   Sil
 6. sanırım the secret kitabıydı ama emin değilim :)

  YanıtlaSil
 7. bu soruyu çok sevdim yaa. bi yazıma koyayım daa herkes gelsin sana sölesin ilk okuduğu kitabıı :)

  YanıtlaSil
 8. koydum şimdiiii bakalım neler okumuşlar :)

  YanıtlaSil
 9. Çok emin değilim ama. Kaşaği olabilir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ömer Seyfettin :) sevdiğim bir öykü kitabıdır yorum için teşekkürler SevKoz :)

   Sil
 10. Mutlaka bi çocuk kitabı olmalı. Fil vardı bi tane. Utangaç filan böyle. Adını hatırlayamadım ki. Ama yanında olup teselli vermek istediğim ilk hayvandı sanırım :)) İlk romanım da "Çalıkuşu" diye hatırlıyorum. Dönüp dönüp okuyasım gelen kitap.
  Ne güzel bir konu olmuş yazmak için. O günlere gitmiş olduk sayende ;) Çok teşekkürler, sevgiler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eski Türk klasiklerinin tadı başka çalıkuşunu bende severek okudum. Ben teşekkür ederim yorumun için :)

   Sil
 11. İlk okuduğum kitap sanırım Cin Ali serisi olabilir:) Yeniden basılmış oğluma bile aldım. Sırf hatıra dursun diye.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ben okumadım sanırım valla merak ettim :))

   Sil
 12. Ayşegül serisi ile okumayı öğrendim ben o kadar güzeldiki resimleri😊 Almancadan önce türkçe okyup yazmayı öğrendim ben 5 yaşınd.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu seriden tek Ayşegül tatildeyi hatırlıyorum :) Ne güzel faydalıda olmuş. Yorum için teşekkürler :)

   Sil
 13. ilk okuduğum kitabı pek hatırlamıyom ama herhlade okuldaki ders kitaplarından biri olabilir..😊

  YanıtlaSil
 14. Günaydın, sayfanızı deeptone aracılığıyla keşfettim. İlk okuduğum kitabı hatırlamıyorum. Çünkü ilkokul birinci sınıfta okumayı söktükten sonra öğretmenim bana sürekli kitap verirdi. Okuduktan sonra başka kitapla değiştirirdim. Ama çocukluğuma dair hatırladığım; çokça Kemalettin Tuğcu, Ömer Seyfettin, Reşat Nuri Güntekin romanlarını okuduğumu biliyorum.. Sizi de beklerim sayfama..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman Hoşgeldiniz sayfama :) Harika yazarlarla çocukluk zamanında tanışmışsınız ne güzel :)

   Sil
 15. Kitaplarla tanışmam okula başlamadan önceki dönemlerime dayanıyor aslında. O zamandan beri onları elime almayı bile çok severim. Okuma alışkanlığımı ilkokul birinci sınıfta kazanmış olmalıyım. Çünkü dediğim gibi okumayı öğrenmeden evvel dahi kitapları çok severdim. Babam bana kitap okurdu genelde. Üvey Anne diye bir öykü kitabım vardı. Onu sayısız kere okutmuşumdur. Sonra Çirkin Prens diye bir masal kitabım vardı. O masalı hala çok severim, keza kitabını da. Bence çocuklara okuma sevgisinin aşılanmasında ebeveyn faktörü çok çok önemli. Düşünüyorum da, o zamanlar babam bana kitap okumasaydı kitaplara karşı olan sevgim bu kadar erken başlayamazdı. Ama çok fazla kitap okuduğum yıllar sekizinci sınıfla lise üç arasındaydı sanırım. Sonra araya çeşitli meşguliyetlerim girdi. Harry Potter serisi ve Yıldızlar Kitabı diye yine büyücükle alakalı bir seri yedinci sınıfta okumaya başladığım serilerdendi. Onlar da okuma konusunda bana hız kazandırmış olabilirler. Keyifli bir soruydu bu :)

  YanıtlaSil
 16. Aynı zamanda keyifli bir cevap olmuş :) Ne şanslıymışsınız kitaplarla bu kadar iyi arkadaş olabilmişsiniz. Bu güzel yorum için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 17. Bende bir klasik olarak Cin Ali ve Ayşe Tatilde serisini hatırlıyorum:))) Fakat bir türlü ileri ki dönemleri hatirlayamıyorum...

  YanıtlaSil
 18. İlk okuduğum çocuk kitabı Kral ile Bülbül dü herhalde okumayı sökmenin heyecanı ve ilk kitabım olduğu için 500 kez okumuşumdur :) Bana kitap okumayı alışkanlığa çevirense Stephenie Meyer Göçebe ydi :)

  YanıtlaSil
 19. Okumayı öğrenirken hepimizin elinden geçen Ayşegül ve Cin Ali serilerini saymazsak okumaya başladığımda annem tarafından hediye edilen ve şu an oğlumun kitaplığının baş köşesindeki ilk kitabım: Demiryolu Çocukları

  YanıtlaSil
 20. Merhaba Deep sayesinde yazınızı okudum. Okumak hayatımın bir parçası. İlk okuduğum kitap diye geri gidersem aklımda Hep Çalıkuşu geliyor.. Onun öncesini hatırlamıyorum:)

  YanıtlaSil
 21. İlk okuduğum kitabı hatırlayamıyorum. Ama evdeki resimli ansiklopediler olabilir. Hayvanlar ansiklopedisi vardı. Ona bakmayı çok seviyordum.

  YanıtlaSil
 22. itaplar gibisi var mı? Büyük kütüphanemde bile yer kalmamaya başladı artık, ama yine de her ay bir sürü kitap alıyorum. :) Kitapsız olmaz... :)
  Cevap için düşünelim..

  YanıtlaSil
 23. İlk okuduğum kitap Altın Masallar 'dı. Babamın akşam elinde kitapla gelmesini ve yaşadığım o mutluluğu unutamam :)))

  YanıtlaSil
 24. Hepimiz için kutlu olsun!!! 🙂🙂🙂

  YanıtlaSil
 25. Merhabalar. İnsanlardan kaçmak için kitaplar en iyi seçenek. Sanırım ilk okuduğum kitap Pollyanna'ydı ama Define Adası kitabı da çocukluğumdan unutamadığım bir kitap. Ve sanırım Pollyanna şu an ki karakterimi bile oluşturdu. :D

  YanıtlaSil
 26. Merhaba deep'ten geliyorum bana da beklerim :) ilk okuduğum kitap oliver twist idi galiba :)

  YanıtlaSil
 27. Selam, siz buralarda uzun zamandır varmışsınız fakat ben yeni fark etmişim, üzgünüm, vaktim olduğunda bloğu daha derin inceleyeceğimi ümit ediyorum, şimdilik bir selam edeyim dedim ...

  YanıtlaSil
 28. İlk okuduğum kitap Muzaffer İZGÜ / Ökkeş Lunaparkta
  Birinci sınıfın ilk günleri tüm arkadaşlarım sıkıla sıkıla heceleme kitaplarını okurken ben gülmekten katılarak Ökkeş serisini okuyordum. Ondan sonraki yazarım da Gülten Dayıoğlu'ydu. Tüm kitaplarını bir solukta okumuştum.☺️

  YanıtlaSil