4 Ağustos 2017 Cuma

Kuyucaklı Yusuf
Kuyucaklı Yusuf,Türk Edebiyatının belkide en romantik kahramanıdır.
Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken,bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almış.

Roman kahramanlarımız,Yusuf,Kaymakam.Muazzez,Şahende Hanım,Şakir


1903 senesi Aydın'ın Nazilli ilçesine yakın Kuyucak köyünü eşkıyalar basıyor ve karı-kocayı öldürüyorlar.
Öldürülenlerin bir de Yusuf adında oğulları var.Küçük yaşta kimsesiz kalan Yusuf'a ilçenin kaymakamı sahip çıkar.Kaymakamın Muazzez adında Yusuf'tan küçük kız çocuğu vardır. Yusuf'la birlikte kardeş gibi büyürler.Birlikte okula giderler.Yusuf zeki bir çocuk olmasına rağmen yaşadığı olumsuzluklar onu sert ve acımasız biri yapıştır.Kaymakamın karısı Şahende Hanım Yusuf'u hiç sevmiyor ve her fırsatta onu hırpalıyor.
Zaman geçtikçe Yusuf,Muazzez'e karşı duygusal hisler beslemeye başlıyor ama bunu Muazzez'e söyleyemiyor.
Muazzez'e karşı tek duygu besleyen Yusuf değildir.
Köyün külhanbeyi,kabadayısı,ahlaksızı,kötü karakterli Şahir'i de Muazzez'i seviyordur.
Şahir, Kaymakamla kumara oturur ve kaymakamı borçlu çıkarır.Borç karşılığında Muazzez'le evlenmek ister ama Yusuf buna izin vermez.Bakkaldan borç alır ve o parayı Şakire verir. Buna karşılık Muazzez bakkalla evlenmek zorunda kalır. Bu sefer Şakir bakkalı kaza süsü vererek öldürür.
Bir gün Muazzez,Yusuf'a açılır ve onu sevdiğini söyler.
Yusuf ve Muazzez komşu köylerden birine kaçarlar ve orada nikahlanırlar. Kaymakam bu durumdan memnundur ve onlara  yardım eder.
Şahende Hanım bunu hiç affetmez.Şakir ile birlikte kin büyütmeye başlarlar.
Kaymakam kalp krizi geçirip hayatını kaybettiğinde,Şahende Hanım ve Şakir durumdan istifade Yusuf'la Muazzez'in evliliğini bozmaya başlarlar ve başarılı olurlar.

Benim ilk okuduğum Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf romanıdır.Diğer romanları gibi bu romanında dili sade,anlaşılır, akıcı ve lirik anlatıma sahiptir.

Tavsiyemdir. Mutlaka okumalısınız.🙂


1 yorum:

  1. Maalesef ben bu kitabını okumadım. Tavsiyeni dinlemeye çalışacağım. Sevgiler...

    YanıtlaSil