24 Haziran 2020 Çarşamba

SEÇİLMİŞ AB ÜLKELERİNDE MUTLULUK KAYNAĞI OLAN DEĞERLER ÜZERİNE: PANEL VERİ ANALİZİ | Tez Çalışmam

Merhaba, tam 1 yıl önce harıl harıl çalışma ile ortaya çıkan bir sonucu paylaşmak istiyorum. Söz vermiştim ve paylaşıyorum. :)

Öncelikle çok derine inmeden fikir olması amacıyla Panel Veri Analizi nedir?  Kısaca açıklayayım.


Panel Veri yöntemi, ülkeler, firmalar, hane halkları, vb. kesit (cross-section) gözlemlerinin belli bir zaman dönemi içinde bir araya getirilmesi olarak tanımlanabilir. Yani panel veri, kesit analizi ile zaman serisi analizini birleştirir. (prof. dr.kök & dr. şimşek, 2010)Ekonometrik analizlerde üç çeşit veri kullanılmaktadır. Bunlar; zaman serisi verileri, yatay kesit verileri ve panel verileridir. Genellikle çalışmalarda ya zaman serisi verisi ya da yatay kesit verileri kullanılmaktadır. Ancak bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiyi açıklamada zaman ya da yatay kesit boyutu tek başına yeterli olamamaktadır. Bundan dolayı da son yıllarda zaman ve yatay kesit boyutunun bir arada kullanılmasına imkân veren panel veriler yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir.Zaman boyutuna sahip yatay kesit serilerini kullanarak ekonomik ilişkilerin tahmin edilmesi yöntemine “Panel Veri Analizi” denir. Her ne kadar panel veri analizinin ilk kullanımı 1950’li yıllar olmasına rağmen ilk uygulamalı çalışmalar, 1990’lı yıllardan itibaren başlamıştır.


Bu çalışmada 2005-2017 yılları arasında 6 seçilmiş AB ülkelerinde mutluluk kaynağı olan değerler üzerine birim ve zaman boyutunun olduğu iki boyutlu panel veri analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda AB ülkelerinde mutluluğu etkileyen aile, sosyal çevre ve para değişkenleri arasında  pozitif ve anlamlı bir ilişki tespit edilmiş, ailedeki %1 lik artış mutluluğu %0.32, sosyal çev. %0.37 ve paradaki %0.31 lik bir artışa yol açtığı saptanmıştır.
Anahtar Kelimeler:Mutluluk Kaynağı Olan Değerler, AB Ülkeleri, Panel Veri Regresyon Analizi

Bağımlı değişken: Mutluluk (%)
Bağımsız Değişkenler:
·        Aile(%)
·        Sosyal İletişim (%)
·        Para (%)

ÜLKELER
BELÇİKA
 HOLLANDA
İSVEÇ
ALMANYA
FRANSA
PORTEKİZ


GÜÇLÜ TAHMİNCİLER
SABİT ETKİLER TAHMİNCİSİ (DİRENÇLİ STANDART HATALAR)

Yaptığımız test sonucunda ;
İktisadi olarak incelediğimizde aile deki %1 lik artış mutluluğu %0.32, sosyal il. %0.37 ve para %0.31 oranında arttırmıştır.
İstatistiksel olarak incelediğimizde tüm değerler   0.05 değerinin altında olduğu için anlamlıdır.
Ekonometrik olarak incelediğimizde ise R² değeri %99 unu açıklamaktadır.


 SONUÇ:
Yapılan çalışmanın sonucunda Hausman testi uygulanmış ve test sonucunda H1 hipotezi reddedilmiş ve sabit etkiler modeli uygun çıkmıştır. Güçlü Tahminciler testi uygulanarak sonuca varılmıştır.
Bu çalışma 6 ülke için 2005-2017 yılları arasını kapsayan dönem verileri kullanılarak mutluluğun, aile, sosyal iletişim ve paraya göre ilişkisini test etmektedir. Bağımsız değişkenlerimiz arttıkça mutlulukta artmaktadır. 6 ülkenin 12 yılı kapsayan dönem içerisindeki verilerinden yola çıkarak, aile, sosyal iletişim ve para mutluluğu etkileyerek doğru sonuca ulaşılmaktadır. 
Uygulanan Robust sonucunda ise prob değerlerimizin  aynı kalıp bağımsız değişkenlerimiz anlamlıdır. Ayrıca modelin açıklama gücü  R2  değerimiz % 99 dur. Yani bağımsız değişkenlerin tamamı bağımlı değişkenin yaklaşık %99 unu açıklamaktadır. Bu oran yeterlidir modelimiz kullanılabilir bir modeldir.İşte bu şekilde kısaca çok fazla tablolarla seni yormadan net bir ifade anlatmaya çalıştım. Bu tezle Ekonometrist ünavanını aldım. Ama sanırım öğrenci iken daha mutluydum :) Bu 4 yıl içerisinde 4 tane program (STATA, SPSS, GAUSS, E-views)  kullanmayı öğrendim, bir çok analiz yaptım ve yorumladım, gerek elle gerek ise programlarla olsun zorlansamda sonunda bitti
Tek dileğim maddi anlamda ayaklarımın üzerinde durmak ve hayallerimi gerçekleştirebilmek.

Sevgi ile kal....😊😊😊

15 yorum:

 1. O güzel konuymuş beğendim cidden benim bloguna da beklerim ama

  YanıtlaSil
 2. O güzel bir konu seçmişsin beğendim benim blogda bekliyorum bu arada

  YanıtlaSil
 3. Tez çalışmanız hakkında bizi bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
 4. ay yaa eveet hadi işallah iyi bi işin olur ve ekonometri de kullanırsın. teşekkür ederiz yaa bu bilgiler için. ekonometri okudum ben de yüksek lisansta ve çok sevdim :)

  YanıtlaSil
 5. Para mutluluktur. Blogumda reklama tıklarsanız mutlu olurum.

  YanıtlaSil
 6. Yazınız ve çalışmanız güzel olmuş ama belli bir kısmı çok küçük puntolar şeklinde yayınlamışsınız okumak sıkıntı oluyor gibi teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
 7. heyouaaaaa :) neyseki twitlerini hep okuyoree :)

  YanıtlaSil
 8. Blogunuzu takipteyim bloguma beklerim reklama tıklarsanız sevinirim.

  YanıtlaSil
 9. Tebrik ediyorum , bana çok uzak konular ama sizin sevdiğiniz ve çalışmalarınızın sonucu gösteriyor ki sizi çok mutlu eden bir bölüm. Başarılarınız daim olsun :)

  YanıtlaSil
 10. Meğer öğrencilik tek mutlulukmuş. :) Güzel bir çalışma olmuş.
  Başarılarının devamını dilerim.

  YanıtlaSil
 11. Hayırlı kazanclariniz olsun :) dilediğiniz bir yıl olsun :)

  YanıtlaSil
 12. Artık yeni yazı zamanı gelmiş sankiii😍🌸

  YanıtlaSil
 13. heeey yaz artık beeeee :)

  YanıtlaSil